Duhový průvod, který slouží jako podpora sexuálním menšinám, uzavřel týden plný kultury, vzdělávání a sportu s queer tematikou. Celkem 33 akcí, napříč různými disciplínami, bylo uspořádáno v rámci týdenního festivalu zaměřeném na LGBTQ+ komunitu. Pro organizátory byla velkou výzvou obstarat bezpečnostní opatření, zejména vzhledem k událostem z roku 2008, kdy se průvodu vmísili extremisté a došlo k narůstajícímu násilí. Ta doba je však dávno pryč a letos se organizátoři cítili bezpečně a vůči obnovení tradice byli optimističtí.
'Věříme, že společnost je dnes tolerantnější a naše cíle je šířit klid a bezpečí. Kromě toho úzce spolupracujeme s bezpečnostními složkami a soukromými bezpečnostními službami,' prohlásila ředitelka festivalu Michaela Chylová. Přestože byly na sociálních sítích zaznamenány výhrůžky a násilí, organizátoři očekávali, že se do průvodu zapojí až tři tisíce lidí. Úspěch akce by mohl inspirovat další roky a možná vyústit v tradici.
Festival se letos uskutečnil potřetí. Celkový rozpočet činil zhruba dva miliony korun. Balíčky byly financovány pomocí dotací od Jihomoravského kraje a byly vedeny jednáními s městem Brno, dalšími malými dárci a firmami. Organizátoři také vyhlásili veřejnou sbírku na finanční podporu průvodu, která dosáhla téměř 80 tisíc korun z požadovaných minimálních 100 tisíc. To by mělo pokrýt bezpečnostní náklady spojené s akcí.
Hlavním cílem průvodu bylo přinést povědomí o tom, že queer společnosti a lidi, které se identifikují jako část LGBTQ+ komunity, tu vždy byli a nezasluhují být považováni za marginalizovanou skupinu. Průvod měl sloužit jako demonstrace a oslava rozmanitosti, a ne jako protest. 'Mnoho lidí vnímá Pride průvody jako protest, ale jsou to slavnosti různorodosti a viditelnosti určité skupiny lidí. Už dávno se účastní nejen ti, kdo se s LGBTQ+ identifikují. V rámci zahraničních studií jsme zjistili, že až polovina účastníků do této skupiny nespadá,' sdělila psycholožka Andrea Stašek.