Vědci nyní upozorňují na neuvěřitelně teplý únor na jižní Moravě, kde již začaly kvést bledule i mandloně. Klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR dokonce upozornil, že teplotní suma nad pět stupňů Celsia byla tento měsíc dosažena již v polovině února, což normálně odpovídá konci března.
Ze záznamů vyplývá, že nynější teploty jsou výrazně vyšší než běžný průměr za léta 1991 až 2020. Klimatologové a meteorologové tento únor označují za nejteplejší v historii měření v České republice. Odpolední teploty se prakticky celý měsíc pohybovaly kolem deseti stupňů Celsia. Je tedy zřejmé, že tento extrém teplot ovlivní vývoj rostlinstva a ovocných stromů.
Podle projektu Intersucho byly první otevřené květy sněženek zaznamenány na fenologické stanici v Lednici na Břeclavsku již 10. února, což je neuvěřitelně brzy. Ovocnáři s obavami sledují vývoj teplot a čekají, kdy vykvetou meruňky, které v posledních letech častěji trpí mrazy. Rok 2024 mohl být jedním z nejteplejších let a meruňky by mohly kvést velmi brzy.
Vědci varují, že čím dříve meruňky vykvetou, tím větší je šance, že zmrznou a nevydají úrodu. Studený vzduch a noční mrazy jsou totiž rizikem až do poloviny května. Na druhé straně ale klimatologové zdůrazňují jednu klíčovou výhodu mírných zim pro půdu a vodstvo. Díky vyšším teplotám v zimě se půda mohla intenzivně nasáknout srážkovou vodou a doplňovat zásoby podzemních vod bez skutečného promrzání půdy. Podle měření Českého hydrometeorologického ústavu dosáhly zásoby podzemních vod svého nejlepšího stavu od roku 2015.