Výstava na Malinovského náměstí

Jako nejstarší ústava na světě je označována ta americká z roku 1787. Ani po více než dvou stoletích však demokratické principy ve světě nemají vyhráno. Apelovat na význam občanských svobod a participace na správě věcí veřejných v historii i dnes chce výstava „Republika dvou národů. Příběh první evropské ústavy“.


Vernisáž se uskuteční 17. srpna v 16.30 hodin na Malinovského náměstí, zahájení bude předcházet přijetí významných hostů z Litvy a Polska na Nové radnici.

Spojení Království polského a Velkoknížectví litevského se datuje hluboko do minulosti, k formálnímu sjednocení Litvy s Polskem do jednoho státu došlo v roce 1569. Ústava z 3. května 1791 představovala vyvrcholení snah o posílení konstituční monarchie, zavedení politické rovnosti mezi měšťany a šlechtou a státní ochranu dalších vrstev obyvatelstva.

Velvyslanectví Litevské republiky, Velvyslanectví Polské republiky s Polským institutem v Praze a kancelář lídryně demokratického Běloruska Svjatlany Cichanouské ve Vilniusu k připomínce 230 let od přijetí zmíněné ústavy uspořádaly venkovní výstavu „Republika dvou národů. Příběh první evropské ústavy“. V květnu byla k vidění v Praze, nyní ji od 13. do 30. srpna hostí Brno. Vernisáž se uskuteční 17. srpna v 16.30 hodin na Malinovského náměstí v prostoru před Mahenovým divadlem.

„Proti temnotě a zlu se nejlépe bojuje osvícením a vzděláním. Proto mě těší, že se tato výstava dostala také k nám do Brna. Doufám, že ji navštíví co nejvíce lidí a že se znalosti, které zde získají, promítnou také do jejich života. Že pochopí, jak cenná je naše svoboda, a budou usilovat o to, abychom o ni už nikdy nepřišli,“
uvedl brněnský radní pro kulturu Marek Fišer.

Pořadatelé Brno jako další zastávku v putování venkovní výstavy zvolili proto, že jak Litva, tak Polsko navázaly s městem partnerství. S polskou Poznaní byla partnerská dohoda podepsána už v roce 1966, s litevským Kaunasem v roce 1994. V Brně působí také honorární konzulové obou zemí.

Výstavu zahájí radní pro kulturu Marek Fišer, velvyslanec Litvy v ČR Laimonas Talat-Kelpša, chargé d’affaires a. i. Velvyslanectví Polska v ČR Antoni Jerzy Wręga a zástupkyně běloruské komunity v České republice Kryscina Šyjanok. Zprostředkovaně zazní i pozdrav od Svjatlany Cichanouské.

Vernisáži bude předcházet přijetí velvyslance Litvy v ČR a chargé d’affaires a. i. Velvyslanectví Polska v ČR v 15.30 hodin na Nové radnici. Pozvání přijala rovněž generální konzulka Polska v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz, honorární konzul Litvy v Brně Petr Sláčala, honorární konzul Polska v Brně Petr Mrkývka a ředitel Polského institutu Maciej Ruzcaj. Vedení města Brna bude reprezentovat radní pro kulturu Marek Fišer.



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

Kotlíkové dotace

Hlavní zprávy