ZPRÁVY AKTUALITY Brno

Hudební Večer v Lednici - Špaček a Sekera ohromí klasickými díly

Večer plný hudebních požitků v Zámecké jízdárně v Lednici dne 5. října nabídne vystoupení houslisty Josefa Špačka a klavíristy Miroslava Sekery. Na programu jsou díla od Beethovena, Liszta, Smetany a Sibelia.

0

Před 3 dny Rebeka Schmidt

40 % násilných trestných činů zůstává v ČR nevyřešeno

Podle nejnovějších statistik zůstává v České republice asi čtyřicet procent násilných trestných činů nevyřešeno. Problematické jsou Moravskoslezský a Plzeňský kraj, druhá Praha.

3

Před 4 dny Rebeka Schmidt

Vodní buvoli pomáhají obnovit biotopy u Pouzdřan

Mohutní bíložravci, tři samice vodních buvolů Stella, Duo a Luna, byli vypuštěni u Pouzdřan, aby pomohli s revitalizací oblasti zasažené invazivními rostlinami. Tento projekt, inspirovaný úspěchy v NP Podyjí s exmoorskými poníky, slibuje podporu biodiverzity a obnovu přírodních biotopů.

0

Před 5 dny Lenka Hubingerová

Železniční nehoda mezi Břeclaví a Lednicí. Dva historické vozy vykolejily

Na trati mezi Břeclaví a Lednicí došlo k železniční nehodě, při které vykolejily dva historické přívěsné vozy. Lokomotiva zůstala nepoškozena. Zavedena byla náhradní autobusová doprava.

0

Před 6 dny Rebeka Schmidt

Nový nájezd na D2 v Pavlovicích - lepší doprava a ekonomika

Město Velké Pavlovice bude mít nový přístup na dálnici D2 směrem do Brna a na Slovensko, což zlepší dopravu a ekonomické možnosti regionu. Projekt, podpořený Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD), oživuje plán starý 15 let.

0

Před 6 dny Michaela Prokopová

Brno získá v roce 2026 nové transplantační centrum za 2 miliardy

Ve Fakultní nemocnici Brno zahájili výstavbu nového sídla Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH). Stavba v areálu FN Brno v Bohunicích, která přinese moderní prostory a zvýší kapacitu lůžek o 35, by měla být dokončena v roce 2026.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Na Pálavě objevena vzácná houba. První nález v Evropě

Amatérský mykolog Slavomír Valda objevil na Pálavě vzácnou houbu sesličku poduškovitou (Sedecula pulvinata), dříve známou jen ze západních USA. Tento objev, potvrzený vědci z AV ČR, je prvním v Evropě.

0

Před týdnem Rebeka Schmidt

Digitální revoluce pohřebnictví. Brno a Břeclav vpřed!

Pohřebnictví v Česku prochází digitální revolucí. Mnohá města, například Brno či Břeclav, již na digitální pasportizaci hrobů přešla. Tento proces zjednodušuje správu hřbitovů, umožňuje návštěvníkům snadno najít hroby a správcům efektivněji pracovat.

0

Před týdnem Ester Vohradská

Věrná replika římské patrolovací lodi v Mušově

Danuvina Alacris, replika římské patrolovací lodi, bude letos atrakcí Návštěvnického centra Mušov. Loď postavil tým z FAU v rámci projektu EU Interreg, Living Danube Limes.

0

Před týdnem Jiří Padevěd

Léčivé Lázně Hodonín - modernizace a jodobromový zázrak

Lázně Hodonín na jižní Moravě, známé pro své jodobromové vody, přitahují návštěvníky svými léčivými účinky. Vodu objevil doktor Jindřich Berka v 50. letech. Lázně nabízí procedury pro pacienty po ortopedických operacích a s neurologickými obtížemi.

0

Před týdnem Michaela Prokopová

Eminentní Idea - kubistický Pohled Pavla Císaře

Výstava "Eminentní idea" Pavla Císaře v galerii Titanium zrcadlí jeho kubistické myšlení a inspiraci životními strastmi. Autorovy práce vyjadřují jeho pocity a vnímání světa, analyzují vjemy a hrají si s představivostí.

0

Před týdnem Lenka Hubingerová

Přestavba brněnského nádraží za 73 miliard začne v roce 2028

Brno čeká přestavba železničního uzlu včetně přesunu hlavního nádraží na jih k dolnímu nádraží za 73 miliard Kč, stavba proběhne v letech 2028-2035. Projekt schválila centrální komise ministerstva dopravy. Financování se rozhodne později, možná formou PPP projektu. Cílem je zvýšit kapacitu nádraží a připravit ho na vysokorychlostní tratě.

0

Před 3 týdny Ester Vohradská

Oprava mostu Otakara Ševčíka: První polovina hotová, doprava přesměrována

Oprava první poloviny mostu Otakara Ševčíka v Brně je téměř dokončena. Doprava bude od pátku přesměrována na opravenou část, aby mohla začít práce na druhé polovině mostu. Kvůli nečekaným problémům se stavbou má projekt půlroční zpoždění a navýšení rozpočtu.

0

Před 3 týdny Ester Vohradská

Větrníky na jihu Moravy - šance na čistou energii, ale i rozpor

Plánované výstavby větrných elektráren na jihovýchodní Moravě v obcích Břeclavsko a Znojemsko vyvolávají debaty. Některé obce již spolupracují s firmami a projekt slibuje čistou energii a finanční příjmy. Výstavbu brzdí odpor obyvatel a kapacita sítí. Akcelerační zóny mají proces urychlit.

0

Před 3 týdny Michaela Prokopová
Kotlíkové dotace