„V roce 2008 byla schválena Zastupitelstvem města Brna první ucelená sada indikátorů pro hodnocení rozvoje města. Tenkrát ustanovená indikátorová soustava se později dále vyvíjela s cílem umožnit odborným útvarům a politickému vedení města sledovat, nakolik je či není dosahováno strategických cílů,“ vysvětlil důležitost šetření náměstek primátorky Tomáš Koláčný.
V roce 2009 tak byly vytvořeny následující indikátory:
• Image města z vnitřního pohledu,
• spokojenost obyvatel města s prací úředníků MMB,
• spokojenost obyvatel města za sledované období.
„Tyto indikátory převzala i nová strategie a vize města #brno2050, která jak souhrnné indikátory, tak i vybrané dílčí položky používá pro sledování cílů stanovených ve své vizi. Hodnoty těchto klíčových indikátorů jsou získávány pomocí reprezentativního sociologického výzkumu s názvem Charakter města Brna v postojích jeho obyvatel. První vlna výzkumu proběhla v roce 2009, druhá vlna v roce 2013, třetí vlna v roce 2017 a čtvrtá vlna v roce 2022 je předmětem této zakázky, kterou jsme dnes na radě vybírali,“ dodal Tomáš Koláčný.
Průzkum se zabývá hodnocením kvality života v Brně. S jeho pomocí se tak v pravidelných intervalech měří, jak jsou lidé spokojeni s nejdůležitějšími faktory života v Brně (např. oblast bydlení, pracovních příležitostí, vzdělávání, bezpečnosti, zdravotní a sociální péče, volného času, čistoty města apod.), tj. jedná se o zpětnou vazbu od „uživatelů“ města, nikoliv o „tvrdá“ data. V roce 2021 bylo toto šetření odloženo z důvodu pandemických opatření, zejména omezování provozů a lockdownů.
Z hlediska použité metodologie se jedná o kvantitativní sociologický průzkum názorů a postojů obyvatel Brna. Je prováděn dotazníkovým šetřením (face to face interakce mezi respondentem a tazatelem pomocí standardizovaného dotazníku, případně doplnění o on-line dotazování), a to na vzorku 1000 respondentů vybraných kvótním způsobem. Obsahem zakázky tedy bude replikace a doplnění šetření z minulých let a porovnání vývoje měřených postojů obyvatel města v čase, tj. srovnání výsledků z let 2009, 2013, 2017 a 2022.