„Předmětem soutěže je návrh podoby hlavního vstupu do Ústředního hřbitova v Brně, rekonstrukce jedné ze správních budov pro potřeby administrativy, návrh přilehlého veřejného prostranství v areálu hřbitova i před vstupem z ulice Vídeňské včetně zastávek MHD. Dále návrh umístění a podoby provozních budov podél ohradní zdi zahrnující i obchodní plochy pro květinářství a kamenictví,“ přiblížil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.
Úkoly pro soutěžící doplnil radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal: „Musí zvolit takovou podobu a formu zásahů do východní části areálu, která bude v souladu se stávajícími historickými budovami a jejich umístěním, s urbanistickou koncepcí hřbitova a s ní spojenými vegetačními úpravami. Nové řešení má přinést novou kvalitu prostoru hlavního vstupu i celé jeho východní části a současně umožní zlepšení z hlediska provozu, zázemí, dostupnosti služeb pro veřejnost a estetiky prostředí.“
Soutěž bude zahájena dnem odeslání oznámení o zahájení Soutěže k uveřejnění do Věstníku veřejných zakázek a do Úředního věstníku Evropské unie, a to 14. 6. 2021. Soutěžní návrhy bude možné v listinné a digitální podobě odevzdávat do 13. září do 15.00 hodin. Termín zasedání poroty k hodnocení je předběžně stanoven na dny 23.–24. září 2021. Zadavatel, tedy statutární město Brno, je při výběru návrhu vázán stanoviskem poroty a dle vyhlášených podmínek by měl rozhodnutí o výběru přijmout do 90 dnů od vydání jejího stanoviska.
Přípravu architektonicko-urbanistické soutěže o návrh „Hlavní vstup Ústředního hřbitova v Brně“ schválila Rada města Brna 20. 1. 2021. O tři měsíce později, konkrétně 21. 4. 2021, pak schválila složení soutěžní poroty, která dne 11. 5. 2021 na ustavujícím zasedání a následně hlasováním per rollam ke dni 19. 5. 2021 odsouhlasila soutěžní podmínky a zadání soutěže. Současně bylo znění soutěžních podmínek předloženo na ČKA k posouzení jejich souladu se Soutěžním řádem ČKA.
Brněnský Ústřední hřbitov vznikl v roce 1883 podle projektu architekta Aloise Prastorfera a kromě obřadní síně od Bohuslava Fuchse a krematoria od Ernsta Wiesnera obsahuje celou řadu mimořádně hodnotných plastik a náhrobků.